Moda

Moda
Gönderi Tarihi: 2017-01-30

Modayı en kestirmeden şöyle tarif edebiliriz: Zamanın veya modacıların belirlediği koşullara veya çizgilere göre giyinip kuşanmaktır, süslenmektir. 
Beğenilme isteği insanları modayı takip etmeye zorlamaktadır. Modayı takip etmek, modaya uygun giyinmek, modaya ya da modayı oluşturanlara esir olmak demek değildir. Fakat dikkat edilmez ise artık modanın esiri olmaya yol alabiliriz.  
Doğru olan; modayı takip ederken kendimize yakışan model ve rengi seçmektir. Çünkü bazı modeller ve renkler gerçekten size gitmeyebilir. Moda diye kendimize yakışmayanı giymek, aslında modanın tamamen uzağında kalmak demekle eş değerdir. Çünkü kendimize yakışanı giydiğimizde belki kimse modanın uzağında olduğumuzu fark etmeyecektir. Ama moda diye kendimize yakışmayanı giydiği-mizde (olumsuz anlamda) daha fazla dikkat çekeceğimiz de muhakkaktır.
Bazı renkler vardır; insanı soluk gösterir; bazı renkler de daha canlı gösterir. Bu anlamda esmerlerin, buğday tenlilerin, sarışınların giyebileceği renkler vardır; giyemeyeceği renkler vardır. Biz tıpkı kıyafet seçiminde olduğu gibi nasıl kendimize yakışanı giymek zorunluluğunda isek, bize yakışacak renkleri de tercih etmek zorundayız. 
Netice itibarıyla, bunlara dikkat etmeden giyinmek kuşanmak ve süslenmek, bizi güzel veya şık değil aksine rüküş gözükmemize sebebiyet verebilecektir.
Siz siz olun ne modanın uzağında kalın, ne de modanın esiri olun!