Renklerin Etkisi

Renklerin Etkisi
Gönderi Tarihi: 2017-01-30

Renklerin Etkisi
İlk intibaın ve beden dilimizin insanlar üzerinde ve iletişimde azımsanmayacak etkisi olduğu muhakkaktır. Ancak bu kısım, işin makyajı ya da aracın kaportası hükmündedir. İnsanlar her ne kadar önce zahire bakarlarsa da zamanla sizi tanıdıkça, kabukla değil özle ilgilenmeye başlarlar. Merkezde, insanın şahsiyet dili ile gönül dünyası gelir! Çünkü insanlar karaktere hayrandır. Şahsiyetin peşinden giderler. 
Fakat konumuz renklerin dünyası olunca renklerin önemini anlatmak da gerekiyor. Renklerin insanlar üzerindeki etkisini görmezden gelemeyiz. Renklerin dili vardır ve insanlar üzerindeki etkisi oldukça kuvvetlidir. Kullandığımız eşyalarımız, giyimimiz ve renkler, muhatabımıza vereceğimiz mesajlar açısından ve statü göstergesi olarak önemli bir konudur.   
Kullandığımız renkler ve giydiğiniz kıyafetler, doğrudan ruh halinizle ilgilidir ve renkler sizi yansıtır. Giydiğiniz kıyafet ve renklerin insanlar üzerinde doğrudan etkisi vardır ve sizin hakkınızda ilk intiba olarak önemli etkileri mevcuttur. Hangi rengi ne zaman kullanmanız veya kullanmamanız gerektiği, -ilk intiba olarak- etkinizi arttıran ya da azaltan bir husustur. 
Renklerin, kıyafetlerin ve beden dilinin insanları ne kadar çok etkilediğini gösteren bir örnek: Bir tartışma programını radyo ve televizyondan canlı olarak takip edenlerin sosyal medyadan tepkileri çok farklı olur. Tartışma programını televizyondan izleyenler iki konuşmacıdan birisini açık ara daha etkili ve inandırıcı bulurlar. Ancak, radyodan takip edenler ise, bu sefer diğer katılımcıyı daha etkili ve inandırıcı bulurlar.  
Radyodan ve televizyondan takip edenlerin arasındaki farkı belirleyen ana faktör şu idi: 
Televizyondan seyredenler için görsellik ön planda idi. Katılımcıların beden dilleri ve giyimi, sonuca etki eden baş faktördü. Buna mukabil radyodan dinleyenler, konuşmacıların sadece söylediklerine odaklandılar. Görüntüden etkilenme durumları yoktu. Yani, kabukla değil meyvenin içi ile meşguldüler. 
Evet, dinamik gözükmek de, silik gözükmek de sizin elinizde. Bazı renkler vardır, intibaınızı bir anda eksiye düşürür. Bazı renkler vardır, karşı tarafa güven verir, rahatlatır. Bazı renkler vardır, söylediklerinizin karşı tarafa daha kolay ulaşmasına vesile olur. Çünkü üzerinizdeki renkler muhatabınızda, sevecen, doğruyu söyleyen ve işinin ehli intibaını uyandırmıştır. 
Sonuç itibarıyla, renkleri ve üzerimizdeki kıyafetlerimizi bir yardımcı kuvvet, bir tamamlayıcı faktör olarak düşünmek gerekir. Renk ve giyim tarzının etkisi yadsınamasa da, tek başına yeterli değildir. Zira bu etki, bir müddet sonra yerini kişinin şahsiyet diline terk edecektir. Çünkü insanlar şahsiyete ve karaktere hayrandır. 
Şimdi, renklerin gizemli dünyasına çok kısa göz atalım.
Siyah:
Siyah,  giyeni resmi ve ciddi bir havaya büründürür. Otoriter bir hava verir. Saygınlık verir; siyah giyenin daha fazla saygınlık ve itibar gördüğü tespit edilmiş. Siyah giyinmiş bir kişi güçlü, dinamik ve kendisine güveni var intibaı uyandırır.  Siyah, giyene başarılı imajı verir; işinizi iyi yaptığınız intibaı uyandırır.  
Gri: 
Diplomatik ve resmi bir renk olduğu için kişiyi otoriter, resmi ve ciddi gösterir. Bu yüzden bazı kişilerde iletişim açısından kolayca yaklaşılamayacak intibaı uyandırır. Ancak gri renk bazı kişilerde de uzlaştırıcı ve denge kurucu kişi intibaı uyandırtır. 
Lacivert: 
Lacivert, resmi bir renktir ama kişiyi siyah giyen kadar ciddi veya otoriter göstermez. Siyaha kıyasla daha az otoriter göstereceği için insanların iletişim açısından size yaklaşımı daha kolay olur. Lacivertin siyaha kıyasla çekim gücü çok daha fazladır. Lacivert, insanların size olan yaklaşma cesaretini arttır. Giyeni samimi, içten ve daha sıcak gösterir. Anlaşmalarda etkili ve başarılı bir renktir; rahatlıkla diyalog içinde olunabileceği hissi uyandırır. Giyene, güçlü ve başarılı imajı kazandırır.
Mavi: 
Mavi, gökyüzü rengi olduğu için karşı tarafa rahatlık, huzur ve güven hissi uyandırır. Karşı tarafta güvenilir hissi uyanır. Mavi, giyeni samimi ve içten gösterir; insanları kolay kendine çeker. Mavinin olumlu bir enerjisi vardır; mavi giyen kişi, karşı tarafa rahatlık enerjisi yayar. Kazandıracak, aldatmayacak intibaı uyandırır. Karşı tarafın size yaklaşması kolay olur; itici göstermez. Mavi giyen kişi ile daha rahat uyum içinde olunacağı intibaı uyanır. İşinizde iyi ve başarılı olduğunuz imajı oluşur. Sizi dinamik gösterir. Özgürlüğü çağrıştırır.
Kahverengi: 
Kahverengi, insanlara güven veren bir renktir. Size rahatlıkla danışılabileceği ve sıcakkanlı olduğunuz hissi uyandırır.  Söyledikleriniz daha makul karşılanır. Söyledikleriniz daha çabuk onaylanır, çünkü güven verirsiniz. İnandırıcılığı kuvvetlidir. Aldatmayacağınız intibaını uyandırır. Toprağın rengi olduğu için bereketi ve doğallığı çağrıştırır. Giyen doğal gözükür. Hareketleriniz içten gelir, karşı tarafta yapmacıklık hissi uyanmaz. Kahverengi giyen kişi ile dostluk daha kolay kurulur. Resmiyetten uzak bir renktir.  Giyeni çok ciddi göstermediği için dost canlısı hissi uyandırtır. İş hayatında, iş yapılabilir imajı ve hissi uyandırır. Karşı tarafa sözleriniz etkili olur ve güven duydurur.  Söylediklerinizin doğru olduğu, kandırmadığınız imajı ve hissi uyanır.  
Bej: 
Bej rengi, sizi sevecen göstermesinin yanında, silik gözükmenize ve bilgilerinize şüphe ile yaklaşılmasına sebep olabilir. Dikkate alınmayacağınız için, bilgilerinizi ilk etapta rahat lanse edemezsiniz. 
İş hayatında pek kullanılmamalıdır. Kolay alt edilebilir hissi uyandırır. İşinde (bilgi ve tecrübe olarak) karşı tarafa pek güven vermeyecek bir renktir. Buna mukabil muhatapta, zarar gelmez intibaı uyandıran bir renktir. 
Beyaz: 
Beyaz, saflığın ve temizliğin rengi olduğu için karşı tarafta temiz ve titiz olduğunuz intibaını uyandırır. Beyaz, asaleti ve masumiyeti temsil eder. Giyen kişiyi asil gösterir. Karşı tarafı rahatlatır ve güven duyulmanızı sağlar. Giyeni itici göstermez. İyi insan intibaı uyandırır. Beyaz giyen kişi, karşı tarafa dinlendirici bir enerji verir. Beyaz, masumiyetin ve barışın rengi olduğu için, giyeni barışçıl, uzlaşmacı ve teslimiyetçi gösterir. Karşı tarafta kandırmayacak intibaı uyandırır. Sizi dinamik ve enerjik gösterir. İş hayatında işini iyi yapan, temiz ve titiz olduğunuz intibaını verir. 
Yeşil: 
Yeşil, doğanın rengidir. Karşı tarafa rahatlık, huzur ve sıcaklık verir. Giyen kişiye güven duyulacağı hissi uyandırır. Giyeni itici göstermez. Size kolay ulaşılacak intibaı verir. Size yaklaşımlar daha fazla olur. Giyeni geçimli, arkadaş canlısı ve barışçıl gösterir. Güven hissi verirsiniz. Giyeni daha genç ve enerjik gösterir. 
Kırmızı: 
Giyeni heyecanlı, hareketli, canlı ve mutlu gösterir. Kişiyi daha dinamik ve genç gösterir. Kişiyi daha tutkulu, azimli ve kararlı gösterir. Ateşin rengi olduğu için, yerine göre kişiyi öfkeli ve agresif gösterebilir. Karşı tarafta saldırgan bir kişilik hissi uyandırabilir.
Sarı: 
Dikkat çekici bir renktir. Giyeni fark ettirir. Dinamik ve enerjik gösterir. Hızlı ve atik olduğunuz intibaı uyandırır. Giyeni, statükocu değil, bilgili, yenilikçi ve değişimi seven gösterir. Karşı tarafta cesaretli, kendine güveniyor intibaı uyandırtır. İletişim açısından etkili bir renktir. Kişiye iyimser imajı verdirtir. Sizi mutlu, sevinçli, neşeli ve coşkulu gösterir. Dolayısıyla, karşı tarafa moral enerjisi verir. Güneşin rengi olduğu için verimliliği çağrıştırır. 


Turuncu: 
Turuncu, genç, dinamik, güçlü ve dayanaklı gösterir. Sizi neşeli, heyecanlı ve sıcakkanlı gösterir. Muhatabınızı rahatlatır. Sizinle kolay iletişim kurulabileceği intibaı uyanır. Turuncunun çekim gücü vardır. 
Mor: 
Morun, hüznü, korkuyu, üzüntüyü, depresyonu çağrıştıran etkileri vardır.
Lila: 
Lila tonları rahatlatıcıdır. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Konsantrasyonu arttırır. 
Pembe: 
Giyeni, saf ve çocuksu; enerjik, neşeli ve mutlu gösterir. Karşı tarafta, rahat, sakin ve güvenilir olduğunuz intibaı uyandırır. Karşı tarafta olumlu duyguların oluşmasını sağlar. Romantik gözükmenizi sağlar. Pembenin çekim gücü kuvvetlidir; giyeni çekici gösterir.